Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

Wycieczka do Krakowa 12.11.2019

1231 odwiedzin
12 lis 2019

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. Tak też uczynili uczniowie klas IV -VIII PSP w Kierlikówce w dniu 12 listopada 2019r.

Pod płytą Rynku znajduje się unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 m2, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.  Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury. Uczniowie w czasie zwiedzania mogli poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku dzięki licznym urządzeniom i animacjom multimedialnym. Kolejnym punktem programu był kościół archikatedralny, położony na Wawelu. Jest to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów) i członków ich rodzin, a także wodzowie, przywódcy polityczni, wieszcze narodowi, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką.

Zamek Królewski na Wawelu uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikami. Na początku poznali jego historię, oglądając wystawę „Zaginiony Wawel”. O jego licznych walorach artystycznych i historycznych dowiedzieli się zwiedzając piękne komnaty królewskie. Zwiedzanie królewskiego miasta zajęło im cały dzień, zmęczeni późnym wieczorem wrócili do szkoły.   BS

 

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 13 lis 2019
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy