Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

WSPOMNIENIA SPRZED LAT

1266 odwiedzin
01 mar 2016

Dnia 29 lutego 2016 roku  odbyło się spotkanie uczniów klas starszych  z panem Janem Łukasikiem -  budowniczym naszej szkoły, działaczem społecznym, wieloletnim sołtysem Kierlikówki.  Pan Łukasik opowiedział  nam  o czasach II wojny światowej, kiedy to uczęszczał do nadzorowanej przez niemieckich okupantów Szkoły Powszechnej w Kierlikówce, później uczestniczył w tajnych kompletach w Trzcianie,  gdzie nauczyciele w konspiracji prowadzili zajęcia dla gimnazjalistów. 

 Pan Jan mimo, że uczył się bardzo dobrze i chciał się kształcić, nie ukończył gimnazjum, ponieważ zmarł mu ojciec. Piętnastoletni gimnazjalista, zamiast realizować swoje marzenia, musiał zająć się dużym gospodarstwem. Nasz Gość opowiadał różne ciekawe  historie, które szczególnie utkwiły mu w pamięci. Wspominał  szkołę, życie codzienne, biedę, brak butów, pasienie krów. Opowiedział o przeżyciach wojennych, kiedy jako dziecko uciekał przed Niemcami. Przyniósł swoje świadectwo ukończenia szkoły z 1944 roku. Uczniowie mogli podziwiać same piątki z wszystkich przedmiotów. Ciekawostką było to, że świadectwo i oceny były w języku polskim i niemieckim. Wśród przedmiotów szkolnych zabrakło historii, gdyż władze okupacyjne, niszcząc nasz kraj, zakazały nauczania o przeszłości Polski.

        Ciekawym wątkiem spotkania była budowa szkoły  Pomnika Tysiąclecia. Dzięki panu Janowi Łukasikowi władze powiatowe podjęły decyzję o budowie placówki właśnie w Kierlikówce. W 1957 roku powstał komitet budowy nowej szkoły, w skład którego weszli m.in. Jan Łukasik, Mikołaj Dębosz, Józef Leśniak, Michał Kącki. Prace budowlane przebiegały bardzo szybko. Wiele pomogli  mieszkańcy Kierlikówki. Otwarcie placówki  nastąpiło 1 września 1961 roku.

Nasz Gość opowiedział także o swoim nowoczesnym gospodarstwie hodowlanym, o mechanizacji rolnictwa w latach 70 - tych. Zabrakło czasu na wiele opowieści. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do przybliżenia historii amatorskiego teatru , którego założycielem, reżyserem i aktorem przez wiele lat był pan Jan Łukasik.

      Spotkanie okazało się dla naszych dzieci niezwykle pouczające i przebiegało w przyjaznej, sympatycznej atmosferze. Uczniowie zadawali pytania i sami opowiadali historie swoich dziadków. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele podziękowali serdecznie panu Janowi  Łukasikowi za kilkadziesiąt lat pracy społecznej na rzecz  naszej szkoły, miejscowości i parafii.

                                                                                                                                                                                    B.Grabowska

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 01 mar 2016


NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy