Publiczna Szkoła Podstawowa w Kierlikówce

KRAJOBRAZY SERCA I ZIEMI MALOWANE SŁOWEM I PĘDZLEM Spotkanie z panią Teresą Mrugacz .

1202 odwiedzin
08 maj 2017

 „Ta ziemia żyje w mym sercu 

otacza  mnie zewsząd
oczarowuje pięknem.
Ta ziemia zakwita i płacze ze mną. 
Moja ziemio ! Nasza ziemio !
Trwaj w nas i pozwól na zawsze
zamknąć swą twarz w ramach obrazu.”

W ramach obchodów  Dni Książki  4 maja 2017 roku gościliśmy w murach naszej szkoły  panią Teresę Mrugacz  - poetkę, malarkę, autorkę książki pt.  "Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku” . Na wstępie uczennice VI klasy zaprezentowały   wybrane wiersze poetki .  Artystka sama przeczytała kilka utworów i opowiedziała o swojej pracy i pasjach. Uczniowie z zainteresowaniem pytali gościa o różne rzeczy związane z  poezją, malarstwem oraz śpiewem.  Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziło wspólne malowanie . Naszkicowane przez artystkę kwiaty , przy pomocy wielu chętnych uczniów, szybko stały się pięknym  obrazem , który pani Teresa Mrugacz podarowała naszej szkole. Na zakończenie uczniowie podziękowali za wzruszające spotkanie i wręczyli bukiet  róż. Mamy nadzieję , że to spotkanie ze sztuką i niezwykłą wrażliwością pani Teresy Mrugacz na długo pozostanie w pamięci uczniów oraz zachęci młodych ludzi do odkrywania i rozwijania swoich pasji.

      Teresa Mrugacz urodziła się w Tarnogrodzie, zaś jej dzieciństwo i młodość nierozerwalnie związane były z domem rodzinnym  w Majdanie Sieniawskim na Podkarpaciu. Ukończyła Liceum w Sieniawie, a później WSP w Rzeszowie. Po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku, , pracę zawodową – nauczyciela polonisty – podjęła w Muchówce, obecnie jest na emeryturze. Swoją twórczość malarską prezentowała na wystawach m.in.: w Bochni, Limanowej, Brzesku, Sieniawie, Biłgoraju, Tarnogrodzie, Miechowie, Krakowie, Nowym Wiśniczu oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry. Wiele obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – w Kanadzie, USA, Francji, Anglii i na Węgrzech. Jest członkiem limanowskiego oddziału TPSP w Nowym Sączu i uczestniczy w wystawach zbiorowych. Preferuje malarstwo olejne o różnorodnej tematyce – poprzez kwiaty, pejzaże, martwe natury po architekturę i portrety czy też malarstwo sakralne .       BG

Galeria:
0.0
Ostatnia modyfikacja: 08 maj 2017
Powiązane artykuły:NewsletterDo wakacji pozostało

0
0
Tygodnie
0
0
Dni
0
0
Godziny
0
0
Minuty
0
0
Sekundy